Liptovský Hrádok
Dĺžka trasy: 40 km
Po prekonaní etáp 40. ročníka Okolo Tatier sme sa presunuli do Liptovského Hrádku, bývali sme v hoteli
Grand Castle vo vkusne rekonštruovanom kaštieli. Pôvodný hrad dal v r. 1314 postaviť zvolenský župan magister Donč. Renesančný kaštieľ dala postaviť v 17. storočí nová majiteľka Magdaléna Zaiová. Na zámku nás privítala osobne hradná pani a majiteľka pani Dagmar Machová, ktorá postupne rekonštruuje svoj hrad s veľkým citom pre zachovanie dobovej identity. Za starými múrmi sa nachádzajú izby vybavené len starožitným nábytkom, takže človek má pocit návratu do minulosti. To platilo aj o večernom stolovaní s hradnou pani.
Prvý deň sme sa vydali na bicykloch smerom na obce Jamník, Liptovský Ondrej a Jakubovany. Sprevádzala nás hradná pani na svojom práve kúpenom novom bicykli. Pozreli sme si bývalé vojenské letisko pri obci Jakubovany a skončili sme na salaši v katastri obce Liptovský Ondrej. Salaš je rodinný podnik a ochutnali sme tam skvelú čerstvú žinčicu a ovčí syr. Na záver dňa si viacerí z nás „vyšliapali horskú prémiu“ k priehrade Čierny Váh (733 mnm). Priehrada bola postavená za účelom prečerpávacej vodnej elektrárne v rokoch 1976-1982. Čierny Váh pramení na svahu Kráľovej hole a jeho prameň sa počíta do celkovej dĺžky rieky Váh (pri sútoku je dlhší ako Biely Váh).
Druhá skupina dala prednosť histórii, navštívili sme skanzen pri obci Pribylina – Múzeum liptovkej dediny, sprístupnený od r. 1991. Skanzen bol vybudovaný v súvislosti so stavbou priehrady, aby sa zachovali najcennejšie architektonické pamiatky – nachádzajú sa tam roľnícke a remeselnícke domy, dedinská škola, kováčska vyhňa, požiarna zbrojnica, zvonica a hospodárske stavby. Dedinke dominujú dva objekty zo zatopených dedín vodným dielom – ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara a goticko-renesančný kaštieľ z obce Parížovce.
Druhý deň sa jedna skupina vydala do Jánskej doliny, jednu z najdlhších a najkrajších dolín severných svahov Nízkych Tatier. Nachádzajú sa tam viaceré minerálne pramene a počeetné jaskyne (vyše 200) – najväčšia a najznámejšia je vápencová Stanišovská jaskyňa. My sme ochutnali sme vodu z prameňa Teplica v Liptovskom Jáne. Jánska dolina je aj turistickou bránou pre výstup na Ďumbier, najvyššiu horu Nízkych Tatier.
Druhý deň sa druhá skupina vydala do Kvačianskej doliny v Chočských vrchoch. V obci Kvačany sme nemohli vynechať
Pivovar Brontvai, ktorý v r. 2014 vyhral súťaž o najlepšie pivo na Slovensku. Samotná Kvačianska dolina má charakter skalnej tiesňavy, je dlhá 2,5km až po Oblazy, miesto sútoku viacerých potokov, kde sa nachádzajú dva zachované mlyny – horný Gajdošovský a dolný Brunčiakovský.