Třeboň a okolie
Dĺžka trasy: 400 km
Po roku sme sa opäť vrátili do Třeboňska pre veľký úspech
minuloročného zájazdu. Krásne prostredie rybníkov a borovicových lesov v čase dozrievania čučoriedok poskytuje neopísateľné zážitky. Zaujímavosti regiónu a samotného mesta Třeboň sme opísali v našej reportáži r.2013. Pobyt sme začali prehliadkou mesta Třeboň a výletmi do jeho okolia. Tento raz sme si počas nášho týždenného pobytu vybrali 3 vzdialenejšie destinácie – Gmünd, zámok Hluboká a Trocnov. Po dva dni (streda a štvrtok) nám pršalo tak, že sme podnikali len krátke výlety do blízkeho okolia. Škodoradostne sme konštatovali, že predpovede počasia v Česku sa nelíšia od tých u nás na Slovensku. Príklad: hneď prvý väčší výlet v nedeľu sme prerušili pre nečakanú veľkú búrku, hoci podľa predpovede malo byť slnečné počasie, v pondelok sa predpovedal dážď, no vôbec sme nezmokli, v utorok boli sľúbené lejaky, no prišli sme úplne spálení od pražiaceho slnka. Ako je zvykom v našich reportážach, hodnotíme aj gurmánske zážitky – tento rok ich bolo v porovnaní s minulým menej. Najviac nám chutilo v pizzerii
Oregano a v reštaurácii
Bílý Koníček na hlavnom námestí. Záverom je potrebné konštatovať, že sa zišla dobrá partia a prežili sme pekný týždeň dovolenky. Hlavným organizátorom bol opäť Milan Hambálek a neoficiálny sprievodca Jano Macko, ktorým aj touto cestou chceme vysloviť vďaku v mene všetkých zúčastnených.
Okolo mesta Třeboň a Třeboňsko (50-60-40 km)
Trasa: Třeboň - Břilice - rybník Rožmberk - Stříbřec - Mníšek - Mirochov - Staňkov - Chlum u Třebone - Hamr - pískovna Cep II - Opatovický mlyn - Třeboň.
Prvý deň popoludní sme mali čas navštíviť mesto, kde sa práve konali pivné slávnosti – v Třeboni sa totiž varí miestne pivo Regent. Sklamaní sme boli, že v bufete Pergola pri jazierku Zadní kouty už nehrala živá hudba, v minulosti sme si tam dali „tanečky“. Na druhý deň po príchode sme sa vydali na cestu „okolo rybníkov“ – začali sme, samozrejme, pri rybníku Svět ležiaci priamo na južnej hranici starého mesta, nevynechali sme ani najväčší a najznámejší Rožmberský rybník. Na záver dňa sme sa plánovali okúpať v našej z predošlého roku obľúbenej „pískovni“ Cep II. No len čo sme tam dorazili, zastihla nás nečakane silná búrka s bleskami udierajúcimi do lesa okolo nás a s „prietržou mračien“ a padajúcim ľadovcom – tí, ktorí nemali pršiplášte, premokli ako v živote nie.
Gmünd - Rakúsko (90 km)
Trasa: Třeboň - Branná - Hrachoviště - Suchdol nad Lužnicí - Halámky - České Velenice - Gmünd - Nová Ves nad Lužnicí - Obora - penzión Kamínek - Nové hrady žel.stanica - Šalmanovice- Hrachoviště - Branná - Třeboň.
Gmünd je malé malebné hraničné mestečko ležiace v spolkovej republike Južné Rakúsko (Niederösterreich) v oblasti nazývanej Waldviertel. Prvé písomné správy o jeho osídlení sú z 12. storočia. Na konci 1. svetovej vojny v r. 1919 sa kataster mestečka rozdelil na dve časti, pričom jedna časť, dnes nazývaná České Velenice, pripadla Česko-Slovensku. V susedstve mesta sa nachádza prírodná rezervácia Blockheide známe najmä svojimi obrovskými granitovými balvanmi (Wackelsteine). Pre nás, cykloturistov, však bol najšokujúcejší rozdiel medzi rakúskou a českou stranou hranice. Na jednej strane pekné upravené mestečko, na druhej strane nedôstojný obraz mesta zameraného na cezhraničných turistov nižšej triedy – nájdete tam napr. ružovú budovu kasína, lacné vietnamské obchody, prostitútky atď.
Zámok Hluboká (80km)
Trasa: Třeboň - Domanín - Libín - Zvíkov - Lišov - Jelmo - Libnič - Rudolfov - Úsilné - Hrdlořezy - Hluboká nad Vltavou a späť Lhotice - Kolný - Lišov - Štěpánovice - Vlkovice - Libín - Domanín - Třeboň.
Štátny zámok Hluboká leží vyše 10km severne od Českých Budějovic na vyvýšenine nad Vltavou. Pôvodne tam stál strážny gotický hrad postavený v 13. storočí kráľom Václavom I. Posledná veľká rekonštrukcia prebehla v 19. storočí Schwarzenbergovcami po vzore anglického zámku Windsor. Zámok Hluboká so svojim romantickým štýlom patrí medzi architektonické klenoty a je jedným z najkrajších zámkov v Česku. Zo zámockej veže (vstupné 40 Kč) je pekný výhľad do okolia. Okolo zámku sa rozprestiera rozsiahly anglický park ako stvorený na milenecké prechádzky.
Trocnov (80 km)
Trasa: Třeboň - Domanín - Libín - Slavošovice - Ledenice - Trocnov - Borovany - Hluboká u Borovan - Jílovice - Kojákovice - Hrachoviště - Branná - Třeboň.
Cieľom našej cesty bol Trocnov, konkrétne pamätník Jana Žižku, veľkého českého vojvodcu spojeného najmä s husitstvom. Pamätník tvorí rozsiahly 11-hektárový areál s múzeom, základmi domov, kde Žižka vyrastal. Podľa povesti sa Jan Žižka narodil pod dubom (okolo r. 1360), ktorý v 17. storočí dal miestny zemepán vyrúbať zo žiarlivosti, pretože si toto miesto ľudia uctievali. Celému areálu dominuje nadživotná socha Jana Žižku (postavený 1956-1960). Jan Žižka sa so zbraňami zoznámil už zamladi, ranou mečom prišiel o svoje ľavé oko ako 12-ročný. V dospelosti sa mu nedarilo ako zemanovi, tak sa stal zbojníkom (r. 1406-9), no nakoniec dostal amnestiu a dal sa ako vojak do služieb vrchnosti. Preslávil sa ako geniálny vojenský veliteľ v rôznych službách – kráľovských, aj proti kráľovi, za táboritov aj proti táboritom. Zomrel v r. 1924 ako inak – v boji pri obliehaní obce Přibyslav.