Nové Hrady, Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Borovany a okolie
Dĺžka trasy: 352 km
1. Třeboň a okolie (2 dni spolu 70 km)
Na svojich cyklopotulkách sme začali, samozrejme, samotným mestom Třeboň a jeho okolím, kde sú navyše pre turistov zaujímavé rôzne tzv. náučné chodníky. Třeboň nemá ani 9.000 obyvateľov, ale má prekrásne historické centrum s hlavným Masarykovým námestím. Priľahlý renesančný Třeboňský zámok bol postavený Rožmberkovcami v 16. storočí, ale po bitke na Bielej hore bol ulúpený českému rodu Švamberkovcov nemeckými Schwarzenbergovcami, ktorí v Třeboni postavili aj svoju rodinnú hrobku. Pri našom príchode 20.7.2013 sa konali na hlavnom námestí Historické slávnosti Jakuba Krčína a Remeselný trh. Třeboň sme si užili a nebudeme mať problém sa tam ešte niekedy vrátiť.
fotografie
2. Nové Hrady (trasa 70 km)
Mestečko Nové Hrady je na malom kopci 35 km južne od Třebone, cyklistov už z diaľky víta farský a kláštorný Kostol sv. Petra a Pavla. Stred mesta tvorí malé malebné námestie Republiky, v strede ktorého je fontána s kruhovou stromovou alejou, kde sa dalo v tieni na lavičkách dobre odpočinúť. Niekoľko sto metrov od hlavného námestia sa nachádza gotický hrad, ktorého pôvodné stavby boli postavené už v 13. storočí.
fotografie
3. Červená Lhota (trasa 72 km)
Renesančný zámok Červená Lhota,vzdialený od Třebone35 km na sever, bol postavený v 16. storočí, stojí na skalnatom ostrove obkolesený rybníkom a jedinou prístupovou cestou doň je kamenný most. Pri príchode na miesto je človek unesený doslova rozprávkovým prostredím, ktoré aj inšpirovalo viacerých režisérov, aby tu doteraz nakrútili takmer 20 filmov. Požičovňa člnov dáva možnosť si obzrieť na červeno natretý hrad zo všetkých strán. Sklamaním pre nás boli slabé a drahé služby priľahlých reštauračných zariadení.
fotografie
4. Jindřichův Hradec (trasa 70 km)
Jindřichův Hradecje správnym mestom rovnomenného okresu, kam patrí väčšina chránenej krajinnej oblasti Třeboňsko. Rovnako ako okolité mestá, aj Jindřichův Hradec má svoju mestskú pamiatkovú rezerváciu s centrom na Náměstí Míru s honosnými meštianskymi domami. Na rozdiel od Třebone však centrálne námestie nie je pešou zónou a dojem z neho kazí množstvo zaparkovaných automobilov. Ďalšou dominantou mesta je stredoveký hrad vzdialený „pár metrov“ od centra, ktorý stojí mieste pôvodnej stavby z 13. storočia.
Cesta do Jindřichovho Hradca (ca 30 km na severo-východ od Třebone) už nebola rovinatá, ale mierne zvlnená, cestou späť sme sa zastavili ešte v obci Stráž nad Nežárkou, kde sa nachádza pekný zámok na mieste pôvodného hradu z 13. storočia z doby českého kráľa Přemysla Otakara I. Názov Stráž vystihuje úlohu tohto miesta, ktoré hralonepamäti. Zámok je známy je aj tým, že bol miestom posledného pôsobenia chýrnej opernej speváčky zo začiatku 20. storočia – Emy Destinovej.
fotografie
5. Borovany a okolie (trasa 70 km)
Borovany ležia 16 km juhozápadne od Třebone, toto mesto, resp. jeho časť Trocnov je spojené s veľkým českým vojvodcom Jánom Žižkom. Najvýznamnejšou pamiatkou je borovanský zámok. Pôvodne bol vybudovaný ako kláštor augustiniánov, ktorý dal vybudovať v roku 1455 bohatý holandský kupec Peter z Lindy po smrti svojho jediného syna. Kláštor bol opakovane bol rušený, definitívne až v roku 1785, a potom bol Schwarzenbergovcami prebudovaný na zámok. ZO zaujímavostí stojí za spomenutie kamenný pranier stojaci na námestí, kde v minulosti „stáli na hanbu“ rôzni hriešnici (napr. milenci, rozhádaní susedia). Pranierovanie bolo zrušené za cisára Jozefa II. (syn Márie Terézie).
fotografie
Na záver našich reportáží sa vždy snažíme vyzdvihnúť a poďakovať tým, ktorí sa o cyklozájazd najviac zaslúžili. Tento raz za skutočne nádherne strávený týždeň patrí veľká vďaka hlavnému organizátorovi Milanovi Hambálkovi a „sprievodcovi“ Janovi Mackovi. Nezabúdame ani na výbor Cykloklubu Apollo pod vedením Lacka Zvadu, ktorý toto podujatie podporil.