Třeboňsko
Chránená krajinná oblasť
Třeboňsko je považovaná za jednu z najkrajších častí Českej republiky, je zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO, má rozlohou 700 km2. Nachádza sa väčšinou v okrese Jindřichův Hradec a jeho centrom je mestečko Třeboň.
Třeboňsko je všetkým známe najmä rybníkmi v povodí rieky Lužnice, ktoré sa tu začali budovať za vlády Rožmberkovcov už v 14. storočí, dnes ich je 450. Najznámejším staviteľom bol v 16. storočí regent Jakub Krčín z Jelčan, ktorý významným spôsobom prispel k hospodárskemu rozvoju regiónu.
Třeboňsko je ako stvorené pre cykloturistiku, množstvo cyklochodníkov pretína rovinatú krajinu, väčšina ciest je schovaná v borovicových lesoch, takže sa nám príjemne bicyklovalo aj za tropického počasia, ktoré sme počas nášho pobytu zažívali. Mnohé trasy vedú aj po hrádzach rybníkov, občas sme vyšli aj na ostatné komunikácie a musíme konštatovať, že asfaltové povrchy juhočeských ciest sa svojou kvalitou s tými u nás doma nedajú porovnať... Veru, máme čo doháňať. V rybníkoch sa väčšinou nedá kúpať vzhľadom na rôzne „prísady“, ktoré sa dávajú do vody, ale v regióne je dostatok pieskovísk, kde je čistá voda a kde sme sa aj my v horúčavách radi osviežili.
Do tohto prekrásneho kraja sme sa vybrali s
Cykloklubom Apollo (predseda
Lacko Zvada), hlavným organizátorom bol
Milan Hambálek a „turistickým sprievodcom“
Jano Macko, ktorý tam trávi svoje dovolenky už 20 rokov. Ubytovaní sme boli skromne - v internáte strednej školy rybárskej - nie však ďaleko od historického centra mesta. Stravovali sme sa po reštauráciách, kde nám chutilo, veď česká kuchyňa je tradične dobrá. Cyklojuraj si dal za úlohu v reštauráciách otestovať najmä kaprov – z 9 pokusov suverénne víťazne vyšiel kapor v reštaurácii
Pivnice Budvarka v hoteli Malý pivovar v Českých Budějoviciach. Počas bicyklovania bola potrebná aj rehydratácia, a tak sme niekoľko krát skončili na terase miestneho
pivovaru Regent – poctivé lokálne pivo bolo osviežujúce, malo aj chuť piva, na rozdiel od rôznych globalistických „europív“, resp. „pivných sód“. Okrem toho vo väčšine reštaurácii čapovali miestne pivá z regiónu, pivá z reklám typu „to nejlepšie čo doma máme“ nechutili všade rovnako.
Naše hodnotenie:
Výhody: Výborne pripravené cyklotrasy ktorých sa denne zúčastnilo 20 – 30 cyklistov. Zvolené trasy boli vhodné aj pre menej trénovaných cyklistov a pre milovníkov letných športov (plávanie na jazerách "pískovny"). Zaujala nás tradičná česká pohostinnosť, kde si zákazníka vážia, nesnažia sa ho oklamať, neočakávajú tringelt, a vždy načapujú pivo poctivo (a nad čiaru). Cena piva 25 CZK (1 €) aj v drahších podnikoch, výdatné jedlá v hodnote do 100 CZK (4 €). Slušné ubytovanie v internáte s výhodnou polohou, kvalitné cyklocesty.
Nevýhody: cyklotrasy v okolí Třebone nie sú prehľadné značené, a bez skúseného cyklosprievodcu či GPS navigácie sa dá v borovicových lesoch voňajúcimi lesnými plodmi ľahko zablúdiť.
Poďakovanie: Vďaka skúsenému sprievodcovi Jankovi Mackovi sme sa v Třeboňsku nestratili, a videli sme v krátkom čase asi to najkrajšie a najhodnotnejšie čo sa dalo stihnúť. Patrí mu za to naša vďaka, podobne ako aj Milanovi Hambálkovi, ktorý celý zájazd zorganizoval a bol tradične dobrovoľným hlavným nakladačom bicyklov na renovovaný cyklopríves, ktorý bol pre naše tátoše trochu pritesný…