Volary - Slunečnice - Želnava - Lipno - Český Krumlov - Křenov - Chroboty - Prachatice
Dĺžka trasy: 85 kmPrachatice - Volary (cyklobus)
Lipno. Umelú údolnú nádrž Lipno nazývanú aj „juhočeské more“, vybudované bolo v rokoch 1952-9. Prvé projekty na postavenie priehrady siahajú až do 19. storočia. Hlavný priehradný múr pozostáva zo sypanej zeminy, je dlhý 282m, vodná nádrž sa rozprestiera na ploche 48km2 (plocha závisí od výšky hladiny), je relatívne plytká – priemerná hĺbka je 6,5m, maximálna 21m. Na porovnanie: Oravská priehrada zaberá plochu 35km2 s priemernou hĺbkou 15m, maximálnou 38m a Liptovská Mara 27km2 so sypanou hrádzou 1350 m a maximálnou hĺbkou 45m.
Český Krumlov je jedno z najkrajších miest Česka a je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Nad mestom na skalnatom brale na ľavom brehu Vltavy sa čnie renesančný zámok postavený Rožmberkovcami v 16. storočí na mieste pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Je to druhý najrozsiahlejší zámocký komplex v Česku (po Hradčanoch), ktorý pozostáva z piatich nádvorí a rozsiahlej zámockej záhrady. V okolí hradu sa rozprestiera najstaršia mestská časť Latrán so zachovanými gotickými stavbami. Neskôr sa mesto rozšírilo aj na pravý breh Vltavy, kde dnes leží tzv. Vnitřní město s hlavným Náměstí Svornosti a dominantou gotickou stavbou Kostel sv. Víta z 15. storočia na neďalekej Kostelní ulici.
Náš výlet sme začali v obci Volary, kam sme sa odviezli cyklobusom, odtiaľ sme putovali cestou 39 na juhovýchod ku priehrade Lipno, tam sme zmenili smer na severovýchod do Českého Krumlova. Český Krumlov nás nesklamal, učaroval nám svojou krásou, pochodili sme ho krížom-krážom a aj sme si tam vychutnali dobrú českú kuchyňu. Z Českého Krumlova nás popoludní čakala cesta „domov“ do Prachatíc smerom severozápad (cesta 166 a 143).
Súvisiace linky:
Co jídávali naši předkové