Amboise
Dĺžka trasy: 136 km
Naše ďalšie dva cyklovýlety viedli do vychýrených zámkov v Chaumont (vyslovuje sa „šomon“ – nosové „n“) a Blois (vylovuje sa „bloa“). Na záver prikladáme fotografie zo zámkov Chambord (vyslovuje sa „šambór“) a Cheverny (vyslovuje sa „ševerny“), ktoré sme navštívili autom v deň konania „našej“ etapy Tour de France.
Zámok Chaumont je vybudovaný na vyvýšenine na ľavom brehu rieky Loire (vyslovuje sa „loár“), na mieste pôvodne strážnej veže z 10. storočia, ktorá mala chrániť zámok v Blois. Pôvodný hrad bol vypálený a zbúraný v r. 1465 na príkaz Ľudovíta XI. a opäť na novo postavený za kráľa Karola I. (1465-1475). Neskôr ho kúpila Katarína Medicejská (matka 3 kráľov Francúzska) a po smrti svojho manžela, kráľa Henricha II. (†1559) ho vymenila za zámok Chenonceau (číta sa „šenonsó“) s Diane de Poitiers, favoritkou svojho zosnulého manžela. Neskôr sa stal majetkom bohatých mešťanov (podnikateľov) – vtedy sa v okolí vybudoval noblesný anglický park, ktorý je dodnes dejiskom rôznych slávností. V 18. storočí sa zbúralo severné krídlo, čím sa otvoril nádherný pohľad na rieku Loire. Od r. 1938 je zámok majetkom štátu. Za pozornosť stoja honosné stajne vybudované neďaleko zámku.
14.7.2009, trasa: Negron – Amboise – Le Grand Village – Rilly-sur-Loire – Chaumont (zámok) - Onzain – Cangey – Pocé-sur-Cisse – Negron, 51 km, priemerná rýchlosť 19,8 km/h.
Kráľovský zámok Blois je jedným z najvýznamnejších v histórii regiónu. Bol častým sídlom kráľov dynastie Valois (číta sa „valoa“) od doby Ľudovíta XII. (nar. 1462) takmer jedno storočie až po koniec panovania tohto rodu (Henrich III. †1589), potom nastúpili Bourbonovci). Významný je aj po architektonickej stránke, pretože okolo nádvoria sú postavené štyri krídla v štyroch rôznych štýloch. Najstaršou časťou je gotický sál generálnych stavov (Salle des Etats généraux) z 12: storočia, čo je najväčšia civilná gotická stavba vo Francúzsku. Nachádza sa hneď vpravo po vstupe na zámok. Východné krídlo (hlavný vstup na zámok) dal postaviť Ľudovít XII. už s talianskymi prvkami – neskorá gotika (1498-1503). Po pravej ruke (severné krídlo) dal postaviť František I. v renesančnom štýle, dominujú mu slávne monumentálne schody (1515-1520), ktoré navrhol Leonardo sa Vinci. Západné krídlo (po vstupe na nádvorie oproti) bolo postavené v klasickom štýle (1635-1638) pre brata francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. – Gastona Orleánskeho.
19.7.2009, trasa: Negron – Onzain – Chaumont – Candé-sur-Beuvron – Blois (zámok) a späť po ľavom brehu rieky Loire, 85 km, priemerná rýchlosť 21,5 km/h.
Zámok Cheverny dal postaviť Philippe Hurault v rokoch 1624-1630 na spôsob Luxemburského paláca v Paríži. Potomkovia staviteľa vlastnia zámok dodnes a v r. 1914 ho otvorili verejnosti. Obsahuje vzácne zbierky kobercov, keramiky a ďalších umeleckých predmetov.
Zámok Chambord je asi najznámejší, najväčší a najgýčovejší zo všetkých zámkov regiónu, bol postavený v rokoch 1519-1547 „na zelenej lúke“ za vlády Františka I. v jeho loveckom revíre. Predstavuje vrchol talianskej renesančnej architektúry a na jeho záverečnom dizajne sa podieľal aj Leonardo da Vinci, hosť kráľa Františka I.
Fotografie:
Zámok Chaumont
Kráľovský zámok Blois
Zámok Cheverny
Zámok Chambord
Súvisiace linky:
Le Château de Chaumont-sur-Loire,
Château de Blois,
Château de Cheverny,
Château de Chambord,
Zámok Chambord